Každý ví, že domov nemůžeme nechat bez údržby, pokud nechceme, aby se nám doslova rozpadl před očima. Problémy, které se pak objeví, obvykle začínají nenápadně, a příliš nám život nekomplikují. Pokud je však necháme, velmi snadno se z nich může stát doslova pohroma, která učiní náš domov neobyvatelným.
Je samozřejmě jasné, že každý typ bydlení potřebuje jinou míru údržby, či lépe řečeno je u něj tato rozdílně náročná. Je to samozřejmě něco, co bychom měli vzít při výběru nového domova v úvahu, bohužel je právě toto věc, která se při rozhodování velmi často opomíjí, mnohdy k pozdější frustraci nových majitelů. Je tedy dobré se podívat, jak na tom vlastně v tomto ohledu jednotlivé typy bydlení jsou.
Zdaleka nejjednodušší to mají lidé bydlící v bytě v podnájmu. Zde totiž veškeré drobné opravy zajistí majitel nemovitosti, takže naší povinností je pouze mu to nahlásit. On už pak zařídí vše ostatní, ačkoliv podle toho, zda je ona porucha naše vina či nikoliv, budeme muset případně za opravu zaplatit. Nic víc se však od nás nevyžaduje.
Poněkud hůře jsou na tom vlastníci bytů. Ti si vše musí opravit sami, případně shánět odborníka, jako například instalatéra. A to nemusí být zrovna snadné, zvláště v pozdních večerních či nočních hodinách, o víkendech nebo o svátcích.
Zdaleka nejhorší to ale mají majitelé rodinných domů. Nejenže mají mnohem větší plochu, na které se může něco pokazit, ale musí se také starat o fasádu, zahradu, oplocení a mnohé další. Valná část z nich navíc nemá zrovna dlouhou životnost, případně potřebuje pravidelné ošetřování, aby zůstala v dobré kondici. A to je nejen spousta práce, ale navíc to také není levné.
Než si tedy najdete nové bydlení, dobře se rozmyslete, kolik času a peněz jste ochotni věnovat jeho údržbě. Pokud totiž zvolíte špatně, je velmi pravděpodobné, že budete nakonec nešťastní.