O tom, že existuje vodovodní potrubí, víme všichni. Vodovod přece máme ve většině případů zavedený i domů, i na pracoviště, i jinam, a kdybychom měli kohoutky a další zařízení, k nimž by nevedla vodovodní přípojka, bylo by to nesmyslné.
Všichni tedy víme, že k nám vede vodovodní potrubí, které k nám přivádí tekoucí vodu. V ideálním případě. Což samozřejmě spíše tušíme, než vidíme, protože takové potrubí obvykle netrčí ze zdi, to je někde zazděné či jinak skryté. Jenže zatímco nám tímto potrubím zpravidla proudí voda tam, kde ji chceme mít, existují i případy, kdy je tomu jinak. Kdy se voda dostane do onoho potrubí, ale kvůli nějakému jeho defektu odsud uniká. A je-li vodovodní potrubí proděravělé, byť i jenom trochu, je tu problém. Pochopitelně s tím, že platíme účet i za vodu, která tu unikne, aniž bychom ji chtěli a mohli využít, ale to je ten nejmenší z problémů. Aspoň pokud už není v oněch rourách díra jako hrom.
Daleko větší problém představuje skutečnost, že taková unikající voda poškozuje své okolí. Tedy i zdivo, které se vlhkostí poškozuje a které může vyteklá voda v zimě třeba i potrhat. A to už leze hodně do peněz. pokud se tedy nezakročí.
Má-li člověk podezření, že mu ze zazděného potrubí uniká voda, může pochopitelně začít sekat do zdiva, ono potrubí tak odhalit, zjistit, kde je problém, otvor zacelit a vše znova zazdít. Což je pracné a samozřejmě i docela drahé. Jenže jak jinak odhalit defekty zazděného potrubí, když člověk není Bystrozraký?
Naštěstí je tu ale možná i detekce úniku vody moderními metodami, existují technologie, jimiž se dá i skrz zeď zjistit, kudy případně uniká voda. A když se vsadí na tento způsob detekce, je s tím pochopitelně mnohem méně práce, starostí a nezbytných výdajů. A kdo by devastoval ohromnou část třeba koupelnové zdi, když stačí odhalit i jen ten kousek, kde je zrovna problém, a vše je tak daleko jednodušší?