Byli jste se někdy podívat v Českém Krumlově? Pokud ano, navštívili jste také interiér tamního zámku? Je to významný historický klenot naší země a míří sem tisíce návštěvníků rok co rok z tuzemska i ze zahraničí. Uvnitř zámku naleznete sbírku tapiserií, společně se sbírkou v zámku Hluboká nad Vltavou jde o jednu z největších v celé Evropě a zároveň nejrozsáhlejší v naší zemi. V krumlovském zámku se nachází celkem pětadvacet tapiserií (a jedna se dochovala pouze jako část) a při pohledu na tato krásná umělecká díla si při prohlídce zámku možná jen tak pro sebe řeknete: „to jsou ale pěkné gobelíny“.
Ve skutečnosti to ale nejsou gobelíny, ale pouze tapiserie, a pokud se v této problematice příliš neorientujete, můžete být z toho poněkud zmatení. Co je vlastně gobelín a co tapiserie? Vycházejme z toho, že každý gobelín je vždy zároveň tapiserií, ale ne každá tapiserie musí být nutně gobelínem. Gobelíny se nazývají pouze mistrovská díla utkaná v manufakturách založených za vlády francouzského krále Ludvíka XIV. Manufaktury v Paříži s názvem Les Gobelins pochází z roku 1664, jde tedy o tradici výroby gobelínů starou více než 360 let.
Historie samotných tapiserií je ale mnohem starší, lidé tkali tyto textilní výzdoby již před několika tisící lety, první tapiserie zhotovovali Arabové, kteří je později dopravili do Evropy, a na evropském kontinentu se začaly vyrábět tapisérie teprve v jedenáctém století, tedy zřejmě po vzoru ze zemí Orientu a Egypta.Tapiserie jsou oblíbeným uměleckým tématem i dnes, stačí zadat do vyhledávače toto klíčové slovo a záhy zjistíte, že se prodávají různé druhy těchto nápaditých výrobků, například s květinovými motivy, s motivy přírodních scenérií, jako je moře nebo les, anebo v podobě geometrických tvarů, například mandal. Mohou vyzdobit váš obývací pokoj, pracovnu či ložnici.